Od 24 czerwca trwają XV Wakacyjne Warsztaty Musicalowe Miętne 2018 pod opieką artystyczną Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy.

Studio Artystyczne Metro działające przy Studio Teatrze Buffo w Warszawie po raz piętnasty zawitało do Miętnego. W Zespole Szkół im. Stanisława Staszica i Powiatowym Ośrodku Sportu i Zarzadzania Lokalami rozpoczęły się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

– Zdobyliśmy doświadczenie przy pracy z młodymi uzdolnionymi ludźmi, przy realizacji musicalu „Metro”. Wykształciliśmy ich. Ukształtowała się przy tym kadra wspaniałych artystów – pedagogów – mówi Janusz Józefowicz, twórca Studia Artystycznego Metra i Letnich Warsztatów Artystycznych.
– Trzeba było to wykorzystać. I tak powstał pomysł utworzenia Studia Artystycznego Metro. Program kształcenia nie zmienia się od lat. Są to zajęcia z tańca, aktorskie, wokalne i akrobatyki. Mają one dać uczestnikom tych zajęć, ogólne pojęcie i umiejętności, które przydają się w teatrze muzycznym. Szkoła działała w systemie roku szkolnego. W czasie wakacji, trzeba było coś zrobić z tą młodzieżą. Wymyśliłem z Januszem Stokłosą letnie warsztaty artystyczne i tak to trwa do dzisiaj. Mają one charakter otwarty na każdego młodego człowieka z kraju i zagranicy. Często wpadamy do naszej szkoły i na warsztaty razem z Januszem Stokłosą i obserwujemy dzieciaki i młodzież, czy w przyszłości te najbardziej utalentowane, mają szansę znaleźć się w zespole naszego teatru. Staramy się im stworzyć możliwość występów w projektach artystycznych teatru BUFFO. Tak na przykład było i jest w przypadku musicali „Metro”, „Romeo i Julia” czy „Piotruś Pan”. Ważne też jest dla nich, że mają bezpośredni kontakt z naszym teatrem, a my mamy bezpośredni kontakt z nimi. Myślę, że to jest proces wciąż trwający. Mając taką młodą grupę, myślimy o repertuarze dla nich. Młody człowieku, jeżeli czujesz, że drzemią w tobie jakieś artystyczne talenty, to przyjdź do nas. Nawet, żeby sprawdzić czy warto iść za swymi marzeniami, czy zmienić kierunek swoich zainteresowań. Ale na pewno poprzez uczestnictwo w zajęciach i na warsztatach Studia Artystycznego, będziesz miał pogląd, co to znaczy artysta sceny muzycznej – zachęca Janusz Józefowicz, twórca Studia Artystycznego Metra i Letnich Warsztatów Artystycznych.

– Co roku przyjeżdżam, żeby zobaczyć, co się dzieje na warsztatach, podobnie jak obecny od lat Janusz Józefowicz – mówi Janusz Stokłosa.
– Każdego roku pojawia się gdzieś na horyzoncie jakaś iskierka, jakaś indywidualność w wieku lat ośmiu, dziesięciu czy dwunastu i dlatego warto tu zaglądać. Skądś te talenty trzeba wydłubywać. Każda taka wizyta, zarówno moja jak i Janusza Józefowicza ma taką cichą intencję. A nuż w tym gronie znajdziemy Kasię Groniec, Edytę Górniak, Roberta Janowskiego czy kogokolwiek z tego powszechnie znanego towarzystwa. Warsztaty są firmowane przez Studio Buffo, a ja mam przyjemność przez dwadzieścia kilka lat mu prezesować. W związku z tym interesuje mnie praca naszych wybitnych fachowców pod kierownictwem Danusi Fidusiewicz, którzy naszym zdaniem są czołówką artystów – pedagogów w kraju, którzy tym się zajmują. Odkrywanie nowych ludzi, powracanie do przesłuchań, poszukiwania talentów jest w naturze naszego zawodu.

W dwóch tegorocznych turnusach warsztatów weźmie udział blisko dwustu uczestników z kraju i zagranicy.
Szefową warsztatów po raz dwudziesty piąty i piętnasty w Miętnem jest Danusia Fidusiewicz. Kadrę stanowią doświadczeni artyści pedagodzy od lat związani z warszawskimi teatrami, głównie ze sceną Teatru Studio Buffo w Warszawie. To absolwenci akademii teatralnych, szkół baletowych, studiów piosenki i jazzu oraz akademii wychowania fizycznego.

W tym roku zajęcia wokalne poprowadzą: Maria Seibert i Mariola Napieralska.
Taniec i hip hop: Beata Urbańska, Iwona Runowska, Dorota Dmochowska, Daria Jakubik i Piotr Tolak. Podstawy aktorstwa będą przekazywać i nauczać: Adam Fidusiewicz i Marcin Chochlew.
Akrobatykę poprowadzą wielokrotne mistrzynie i reprezentantki Polski w gimnastyce sportowej i akrobatycznej Barbara Grzęda, Beata „Wisienka” Gonciarz i Danusia Fidusiewicz. Zajęcia z dykcji i pracę nad słowem prowadzić będzie Katarzyna Nowatkiewicz.
Oprócz asystowaniu w zajęciach wokalnych Aleksandra Granecka sprawuje opiekę nad najmłodszymi uczestnikami warsztatów i prowadzi zajęcia rekreacyjno – zabawowe oraz uczy podstaw języka francuskiego i piosenek w tym języku.
Opieka medyczna warsztatów to dr med. Bożena Majewska oraz dyplomowane pielęgniarki Bożena Zborowska i Jarosława Nowakowska.
Dokumentację filmową wykona Jakub Józefowicz, zaś przygotowanie, organizację i realizację warsztatów: Sabina Tyburek i Wojciech Andrasz.

Podsumowaniem warsztatów będą otwarte dla publiczności jubileuszowe pokazy artystyczne w wykonaniu wszystkich uczestników, które odbędą się w piątek 6 lipca 2018 roku (pierwszy turnus) i w czwartek 19 lipca 2018 roku (drugi turnus) o godzinie 19.30 w Sali koncertowej Centrum Sportu i Rekreacji w Garwolinie, ul. Nadwodna 1.

Patronat medialny Telewizja Polska Program 3 Warszawa i Kurier Garwoliński.

Tekst: Eugeniusz Lisowiec